Může RK nabízet nemovitost bez našeho vědomí?

Otázka:

Dobrý den, prodáváme dům a dali jsme si na internet vlastní inzerát s fotkami. Během pár dnů náš text a naše fotky byly zveřejněny na několika webových stránkách realitních kanceláří, fotky navíc s logem jejich společnosti. K inzerátům byla přidána informace o agenturní provizi. My jsme na žádné schůzce s realitní kanceláří nebyli, tudíž není nic podepsaného, nikdo nemá žádný souhlas. Můžete nám prosím sdělit, jak postupovat v tomto případě? Můžeme podat žalobu na relitního makléře/realitní kancelář? Děkuji za odpověď. Jarmila

Odpověď:

Dobrý den, bez Vašeho vědomí a souhlasu rozhodně nikdo nesmí inzerovat prodej Vašeho domu. Pokud kdokoli nakládá s Vaším majetkem proti Vaší vůli, a to i tak, že pouze inzeruje neoprávněně jeho možný prodej a použije k tomu Vaše materiály, můžete se bránit dvěma možnými způsoby:

  • Vyzvete realitní kancelář prostřednictvím advokáta k ukončení takového jednání, případně podáte tzv. zápůrčí (negatorní) žalobu.
  • Svěříte svou nemovitost do prodeje zkušené a prověřené realitní kanceláři, která je schopná se postarat o to, aby nemovitost nikdo jiný nenabízel. Vy si ušetříte nervy, čas a finance a vybraná realitní kancelář celý proces prodeje zdárně vyřeší. Lidé i si často zkouší prodat nemovitost sami, ale faktem je, že v zastoupení profesionální kanceláří si můžete ušetřit mnoho starostí a navíc prodat svůj dům za lepší cenu a mnohem rychleji.