Chyby při prodeji nemovitosti

7 chyb, kterých je potřeba se vyvarovat při prodeji nemovitosti

Chystáte se nakládat s majetkem, který má zřejmě několikamilionovou hodnotu. Mnoho lidí udělalo při prodeji mnoho chyb. Vy je ale dělat nemusíte.

Seznamte se s dnešním realitním trhem.

Zde je 7 největších chyb, které už udělali jiní a vy je dělat nemusíte!

První chyba – Zkusím to sám

Rozhodnete se prodat vaši nemovitost vlastními silami, zadáte přes internet inzerát a doufáte, že se Vám ozvou zájemci. Během hodiny Vám zavolá až několik desítek makléřů a žádný zájemce. Jak je to možné? Makléři tyto inzeráty využívají jako zdroj kontaktů na prodávající. Budou Vás tedy kontaktovat a přemlouvat různými, mnohdy i nekalými triky, abyste prodej svěřili právě jim. A zájemci? Ti navštěvují především speciální weby, kam majitel ani svůj inzerát podat nemůže.

Výsledek? Mnoho makléřů, mnoho slibů, žádný zájemce.

Druhá chyba – stanovení ceny

Když stanovíte cenu moc nízko, proděláte. Když moc vysoko, také proděláte. Jak je to možné? Příliš vysoko nastavená cena způsobí neprodejnost nemovitosti, i když se později zlevňuje. Kdo by důvěřoval zboží, které někdo zlevnil hned několikrát, protože ho dosud nikdo nechtěl? Příklad: Vyhlédnete si fantastickou televizi za 30 000 korun. Oni jí po čtrnácti dnech zlevní na 25 000 později na 20 000 a pak na 17 000. Už to nebude fantastická televize, bude to pro Vás „nějakej šmejd“, který nikdo nechce, proto ho pořád zlevňují. A Vy už ho taky nechcete.

A ještě maličkost, stanovovat cenu podle inzerátů podobných nemovitostí je scestné. Tyto ceny jsou nabídkové, skutečné prodejní bývají o 20 – 50% nižší. Kdyby byly prodejní, inzerát už nenajdete.

Výsledek? Zlevňujete a zlevňujete až pod tržní cenu a žádný zájemce stejně nevolá.

Třetí chyba – Prezentace

Když chcete cokoli dobře prodat, je potřeba to dobře nabízet. Čím více lidí se to dozví, tím lépe se to prodá. Sám majitel má ale pouze velmi omezené možnosti inzerce. Je nutné zvolit hned několik prodejních kanálů. Mnohé realitní servery Vám ani nedovolí inzerát vložit, pokud nejste profesionál. Na každého jednoho vámi osloveného potenciálního kupce osloví makléř dalších deset. To je desetkrát vyšší pravděpodobnost úspěšného prodeje.

Výsledek? O Vaší nabídce se dozví příliš málo lidí a Vy neprodáte nebo prodáte za nižší cenu.

Čtvrtá chyba – prohlídky

Chcete prodat za nejvyšší cenu? I samotné prohlídky mají svá obchodní pravidla. Jak říkávala moje babička: „Nic na tom není, jen se to musí umět“. Nemovitost dobře připravit, odprezentovat a vyjednávat se zájemci, to je doslova umění. Čím více s tím má člověk zkušeností, tím lépe prodá. Dobrý makléř v rámci svých služeb udělá alespoň základní home staging, protože nikdy není druhá šance udělat první dojem.

Pozor! Je také důležité „filtrovat“ potenciální zájemce. Ne každý, kdo se vydává za zájemce, jím skutečně je. Může to být také tzv. tipař, který si přijde prohlédnout jako „zájemce“ vaši nemovitost a pak dorazí ještě jednou, když vy nebudete doma.

Výsledek? Prohlídky nebudou mít požadovaný efekt a navíc riskujete vykradení Vaší nemovitosti.

Pátá chyba – Více makléřů

Nejčastější chybou je úvaha „čím více makléřů, tím více se budou snažit a prodám za vyšší cenu“. Pokud ale zájemci vidí, že nemovitost nabízí více společností, je to pro ně jasný signál, že mohou na každého makléře tlačit s cenou a spekulovat. Zájemce zavolá pěti makléřům a vydává se za pět různých zájemců. Vy to nemáte šanci poznat. Jediný výsledek je, že máte pocit, že o nemovitost má zájem pět lidí a všichni chtějí slevu. Jakmile má prodej na starosti jeden makléř, máte vše jasně pod kontrolou.

Pozor! Nejnižší provize není zárukou prodeje za nejvyšší cenu. Neušetříte. Dobří makléři mají svoji cenu a velkou část provize stejně investují do marketingu Vaší nemovitosti. Když se budete rozvádět, taky si nenajmete nejlevnějšího advokáta.

Výsledek? Vaše nabídka bude vyvolávat pochybnosti u zájemců. Více makléřů dohromady investuje méně svého času a peněz než jeden makléř pracující exkluzivně pro Vás.

Šestá chyba – Laické rady

Prodej nemovitostí je jako fotbal. Všichni si myslí, že tomu rozumí. Nedejte na „přátelské“ rady, že to nejlépe prodáte tak či onak, že soused prodal tak a tak… Když totiž požádáte kohokoli o radu, dotyčný má snahu vám na to „něco“ povědět. Dobrý přítel by vám ale měl říci: „já tomu nerozumím, sejdi se s někým, kdo v tom dělá“.

Výsledek? Za „dobré“ rady dotyčný nenese zodpovědnost. A chyba, kterou uděláte při prodeji nemovitosti, Vás může stát velké peníze.

Sedmá chyba – Smlouvy a další kroky

Prodáváte věc – majetek, který má ve Vaší rodině zřejmě největší hodnotu. To není žádná legrace. Smlouvy stažené z internetu, právník, který se nespecializuje na nemovitostí právo, neznalost množství detailů při převodu peněz i nemovitosti… to vše je hazard s vašimi penězi.

Výsledek? Nejednou se stalo, že prodávající neměl ani peníze, ani nemovitost a zůstaly mu jen soudní tahanice.

Doporučení:

Vyhledejte makléře – odborníka, za kterého „mluví“ výsledky a spokojení klienti. Sjednejte si schůzku na 30 minut během které má šanci vás přesvědčit, že ví, jak prodat nemovitost bezpečně, bez zádrhelů a hlavně úspěšně.

Zjistěte si od něj vše potřebné a pak se určitě správně rozhodnete.

Stejně jako na opravu auta, údržbu kotle nebo stavbu domu, i na prodej nemovitosti si vyberte odborníka, který své profesi rozumí a nese zákonnou odpovědnost za své služby.

Děkuji za Váš zájem o tento článek a přeji vám při prodeji nemovitosti mnoho úspěchů.

Budete-li mít jakékoli dotazy, neváhejte mě kontaktovat.

Text byl vytvořen ve spolupráci s institutem CHYTRÝ MAKLÉŘ www.chytrymakler.cz. Jakékoli kopírování či šíření není dovoleno bez uvedení zdroje.